Ptesi - Cuma08.00 - 18.00
OfisEğitim Mah. Ahsen Çıkmazı Sadıkoğlu İş Merkezi

Yenilikçi Fikirlerle Fark Yaratmak Mümkün

Ekim 21, 2021by admin

Minds and Solutions tüm bu süreçlerde markanızın yanında olmak ve yenilikçi fikirlerinizi hayata geçirmek için sizinle!

İnovasyon, kelime anlamı olarak geliştirmek ve eski olanı yenisiyle değiştirmek anlamlarına gelir. İş hayatında ise inovasyonun geniş çaplı incelenmesi gereken daha kompleks bir anlamı ve işlevi bulunuyor. İnovasyonu en doğru biçimde tanımlayabilmek için şirketleri bulundukları rekabet ortamının organik birer parçası olarak görmek önemli.

İşletmeler, bulundukları sektöre tutunmak ve diğer şirketlerle rekabet edebilmek için onları diğerlerinden farklılaştıran özelliklere ihtiyaç duyarlar. Bu farklılaşma, şirketin tüm bileşenlerinde bir değer yaratır ve günün sonunda müşteri bu eşsiz deneyimden mahrum kalmamak adına şirketin ürünlerinin/servislerinin sadık bir tüketicisi olur.

İşte bu değer yaratma süreci, inovasyonun çıkış noktası olmalıdır. Ürününüzü tanıtırken izlediğiniz özgün bir yöntemden tutun da, bulunduğunuz sektörü daha önce kimsenin kullanmadığı bir teknolojiyle geliştirmeye kadar her yeniliğin temel amacı fark yaratmak olmalıdır. Aksi takdirde, herhangi bir yeniliğe adanmış olan enerjinin, maddi ve manevi kaynakların israfı söz konusu olacak; yapılan bu yenilikten beklenen verim alınamayacaktır.

Bu noktada buluş ve inovasyon arasındaki farkın altını çizmek gerekir. Çünkü her buluş inovasyon olmayacağı gibi her inovasyon da buluş olmayabilir. Söz gelimi, daha öncesinde var olmayan teknolojik bir cihazın icadı bir buluştur. Fakat bu icadı işler hale getirmek için ilk kez atılan adımlar veya var olan bir ürüne/servise yapılan değişiklik ile değer katılması inovasyondur.

Teoride yenilik gerçekleştirmiş olan buluşların, gerçek hayata pratik olarak uygulanması ve ondan mümkün olan en yüksek verimde faydalanılması tüm işletmelerin hayalidir. Bu aşamada, inovatif düşünce devreye girer ve buluşların gerçek hayatta işlevselleşmesini sağlar.

Yaratıcılık, güncel olma, trendleri takip etme ve sektördeki yeniliklerden haberdar olma, başarılı bir yöneticinin sahip olması gereken özelliklerdir. İnovatif düşünceyi alışkanlık edinmiş çalışanları sayesinde işletmeler sektörde ayakta kalmakta daha başarılı olurlar. Çünkü yenilikçi düşünme alışkanlığı diğer şirketlere karşı rekabet üstünlüğü sağlar.

Inovasyon, işlerini büyütmek isteyen şirketler için de hayati önem taşır. İşletmeler, büyümek için diğer işletmelerle birleşmeye ya da onları satın almaya gidebilir. Fakat bu yol, inovasyona kıyasla çok daha pahalıdır. The Boston Consulting Group’un yöneticilerle yaptığı araştırmada, yöneticilerin %79’u inovasyonun en büyük 3 iş girişimi arasında yer aldığını belirtiyor.* Araştırmanın devamında, “En İnovatif 50 Şirket” listesinde sıklıkla yüksek sıralamalar alan şirketlerin ortak özelliklerinin bilim, teknoloji ve gelişim olduğu ifade ediliyor. Bu şirketler, diğerlerine göre daha hızlı büyüyor çünkü inovasyonun değerinin farkındalar.

Yukarıda da belirtildiği üzere iş dünyasında fark yaratmak için büyük öneme sahip olan inovasyonlara her zaman açık olmak ve yaratıcı yaklaşımlardan kaçınmamak atılabilecek en büyük adımlardan biri. Bir diğer adım ise şirketinize özel çözümler üretmek, projelendirmek ve teşvik hizmetleriyle danışmanlık ve eğitim üzerine iş birlikteliği kurmak. Minds and Solutions tüm bu süreçlerde markanızın yanında olmak ve yenilikçi fikirlerinizi hayata geçirmek için sizinle!

 

Kaynakça:
https://www.iienstitu.com/blog/calisan-motivasyonu-nasil-saglanir
https://idenfit.com/blog/calisan-motivasyonu/
İLETİŞİMBize Ulaşın
Ezber bozan danışmanlık çözümleriyle zihinlerini özgürleştiren projeler üretiyoruz!
LOKASYONLARIMIZBizi Bulun
https://www.mindsnsolutions.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
BİZE ULAŞINSosyal Medyada Biz
Bizi tüm platformlarda takip edebilir ve bize soru sorabilirsiniz.
İLETİŞİMBize Ulaşın
Sizi ofisimizde misafir etmekten ve çözüm sunmaktan mutluluk duyaruz.
LOKASYONLARIMIZBizi Bulun
https://www.mindsnsolutions.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
BİZE ULAŞINSosyal Medyada Biz
Bizi tüm platformlarda takip edebilir ve bize soru sorabilirsiniz.

© 2021- Mindsn Solutions | Orvedo Software Company |
BGA Partners

© 2021- mindsNsolutions | Orvedo Software Company |
BGA Partners