Ptesi - Cuma08.00 - 18.00
OfisEğitim Mah. Ahsen Çıkmazı Sadıkoğlu İş Merkezi

Pazarlamada Yeni Trend: Deneyimsel Pazarlama

Ekim 21, 2021by admin

İşletmenizin ihtiyaç duyduğu inovatif ve deneyimsel pazarlamayı markanıza entegre etmek istiyor musunuz?

mindsnsolutions

Pazarlama, işletmelerin marka hedeflerini yakalamak, hedef kitlesinin beklenti ve ihtiyaçlarını tahmin ve tatmin etmek amacıyla gerçekleştirdiği organizasyon faaliyetlerine verilen addır.

Modern dünyada gerek sektör içi gerekse sektörler arası rekabetin giderek artması sebebiyle markalar pazarlama stratejilerini sürekli güncel ve rekabetçi tutmak zorundalar. Bu zorunluluğun yakın zamanda ortaya çıkardığı, devrim niteliğinde bir pazarlama yöntemi var: Deneyimsel Pazarlama.

Deneyimsel pazarlamanın ayırt edici özelliği, ürün ve hizmeti tanıtmak için yüz yüze etkinlikler gerçekleştirilmesi. Etkinliklerin yüz yüze olmasındaki amaç, duyulara hitap eden bir stratejiyle ilerlemek ve hedef kitlenin markaya dair algısını yaşayarak belirlemesini sağlamak.

Peki pazarlamada deneyimsel bir ortam nasıl oluşturulabilir? Görme, duyma, koklama, hissetme ve tatma duyularını kullanarak. Deneyimsel pazarlama stratejinizi oluştururken kendinize her bir duyu için şu soruları sormalısınız:

Görme: Hedef kitlem ne görmek ister?

İşitme: Hedef kitlem ne duymak ister?

Koklama: Hedef kitlemi nasıl bir koku ortamı memnun eder?

Hissetme: Hedef kitlem hangi anlarda dokunarak ürün/hizmeti denemeyi isteyebilir?

Tatma: Hangi tatları kullanmam hedef kitlemi memnun edecektir?

Doğal olarak, tüm duyuları kullandığınız bir ortam oluşturamayabilirsiniz, ancak bu soruları sorarak markanıza en uygun duyusal stratejiyi belirleme yolunda adım atabilirsiniz.

Örneğin ev eşyaları satışı yapan bir marka, ürünlerinin bir salonda nasıl görüneceğini gözler önünde canlandırabilmek için mağazalarında bir salon ortamı oluşturarak görme duyusuna hitap edebilir ya da e-ticaret markaları pop-up dükkanları açarak hedef kitlesinin ürünü dokunarak deneyimlemesini mümkün kılabilir.

Dünya çapında deneysel pazarlamaya dair pek çok başarılı örnek var, yeni başarılı örnekler üretilmeye de devam ediyor. Örneğin Disney World, tamamen hikayeleri üzerinden kurduğu bir dünya hazırlamış ve hedef kitlesinin beş duyusuna da hitap eden bir deneyimsel pazarlama ortamı oluşturmuştur. Çalışanların casting yoluyla çağrılması detayına kadar geliştirilmiş bu fikir, eşsiz bir pazarlama yöntemi. Bunun yanı sıra, dünyaca ünlü kahve markası Starbucks tamamen kendi kelime dağarcığını oluşturmuş durumda. Böylelikle müşterilerine yeni bir evren sunmuş oluyor.

İşletmenizin ihtiyaç duyduğu inovatif ve deneyimsel pazarlamayı markanıza entegre etmek için Minds and Solutions sizinle. Gelin sizin de markanıza en uygun pazarlama deneyimini birlikte geliştirelim!

 

KAYNAKÇA

https://www.pazarlamamakaleleri.com/tag/pazarlama-tanimi/

https://www.digitalmarketer.com/blog/what-is-experience-marketing/#:~:text=Experience%20marketing%2C%20also%20referred%20to,person%20events%20to%20promote%20products.&text=The%20goal%20of%20experience%20marketing,increasing%20your%20customer%20value%20optimization.

https://webolutions.com/marketing-trends-experience-marketing-defined/
İLETİŞİMBize Ulaşın
Ezber bozan danışmanlık çözümleriyle zihinlerini özgürleştiren projeler üretiyoruz!
LOKASYONLARIMIZBizi Bulun
https://www.mindsnsolutions.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
BİZE ULAŞINSosyal Medyada Biz
Bizi tüm platformlarda takip edebilir ve bize soru sorabilirsiniz.
İLETİŞİMBize Ulaşın
Sizi ofisimizde misafir etmekten ve çözüm sunmaktan mutluluk duyaruz.
LOKASYONLARIMIZBizi Bulun
https://www.mindsnsolutions.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
BİZE ULAŞINSosyal Medyada Biz
Bizi tüm platformlarda takip edebilir ve bize soru sorabilirsiniz.

© 2021- Mindsn Solutions | Orvedo Software Company |
BGA Partners

© 2021- mindsNsolutions | Orvedo Software Company |
BGA Partners