Ptesi - Cuma08.00 - 18.00
OfisEğitim Mah. Ahsen Çıkmazı Sadıkoğlu İş Merkezi

Motive çalışanlar, başarılı şirketler

Eylül 25, 2021by admin

Çalışanlarınızın işlerine gönülden bağlı olması ve çalışmayı yüksek motivasyonla sürdürmesi şirketinizi başarıya götürecek en önemli etkenlerden biri. Çünkü kendilerini ait hissettikleri bir ekiple beraber başarıyı kovalamak, onları çok daha istekli ve azimli kılıyor. Peki bu aidiyet hissi ve yüksek motivasyonun sağlanması nelere bağlı?

Gelin birlikte keşfedelim.

İster home office ister ofiste çalışalım, haftanın en az 5 günü ve bu günlerin de büyük bir kısmı işimize ayrılmış durumda. Bu yüzden, tabiri caizse ailemizden çok gördüğümüz çalışma arkadaşlarımızla kuracağımız ilişkiler bizlere bir konfor alanı yaratacak, motivasyonumuzu yükseltecektir. Kimse sevmediği ya da gerginlik duyduğu insanlarla birlikte iş yaparken motive olamaz, değil mi?

Peki arkadaşlık ortamını nasıl oluşturabiliriz?

Öncelikle yoğun rekabet ortamını yumuşatacak hamleler, dikkate değer sonuçlar doğuracaktır. Örneğin ekip çalışmaları ön plana alınarak kişilerin değil grubun başarı gösterdiği bir sistemin oluşması gerginlik ortamını azaltacaktır.

İyi ama rekabetin ortadan kaldırıldığı bir ortamda başarı yakalanabilir mi? Burada önemli olan, rekabetten çok rekabetin yaratabileceği gerilimi ortadan kaldırmak ve çalışanlar arasında dostça bir ortam oluşturabilmek.

Bunun yanı sıra, tüm çalışanların, gösterdikleri performans karşısında takdir edilmeyi istediklerini unutmamak gerek. Ünlü sosyolog Maslow’un belirlediği “ihtiyaçlar hiyerarşisi”nde önemli üç başlıktan biri olan takdir edilme ve saygı görmenin, insan için istekten öte bir ihtiyaç olduğu unutulmamalı. İşte bu yüzden, işin başarıyla sonuçlanmış olup olmamasından bağımsız olarak, ortaya koyulan eforu takdir etmek çalışanların motivasyonunu artırmak için kesinlikle olmazsa olmazlardan biri.

Takdir etmeyi bir adım öteye taşımak, çalışanlar için çok daha büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır. Pek çok şirketin de tercih ettiği bu motive etme yöntemi, çalışanlara çeşitli aralıklarla nakdi değeri olan ödüller vermeleriyle şekilleniyor. Kimi şirket belirli zaman aralıklarıyla bu ödülleri verirken, kimi belirli bir hedefe ulaşılınca vermeyi tercih ediyor. Aynı zamanda ödül olarak çift maaş verme de seçenekler arasında bulunuyor. Ancak şirket olarak maddi değerin yanı sıra manevi değeri olan şeylere de yönelmeniz çok daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Örneğin önemli günlerde çalışanlara verilen değerin belli edilmesi, onlara hatırlandıklarını hissettirmek büyük bir motivasyon kaynağı.

Çalışanlarınızın kişisel gelişimlerine vereceğiniz desteğin onların hem şirkete bağlılığını hem de çalıştıkları alandaki motivasyonlarını arttıracağı da kesin. Ufuklarını genişletme şansı ve işlerini daha iyi yapabilme ihtimali onları heveslendirecektir. Bu yolda atılabilecek adımlardan biri şirket içi eğitimler olabilir. Bunun yanı sıra uzmanlık alanlarıyla ilgili online eğitimler ya da şirket dışı gerçekleşen atölyelere katılmaları için onları desteklemek de diğer adımlar. Yaptığınız bu yatırım sayesinde çalışanlar geleceklerine değer verdiğinizi, kişisel kariyerlerine katkıda bulunduğunuzu anlayacak ve şirkete olan bağlılıkları artacak.

Unutmayın, şirketinizin başarısının ardındaki kahramanların yani çalışanlarınızın hayata ve işe dair motivasyonunu artırdığınız sürece şirketinizin başarısı da artacak, herkes için çok daha aydınlık günler gelecek.

 

Kaynakça:
https://www.iienstitu.com/blog/calisan-motivasyonu-nasil-saglanir
https://idenfit.com/blog/calisan-motivasyonu/
İLETİŞİMBize Ulaşın
Ezber bozan danışmanlık çözümleriyle zihinlerini özgürleştiren projeler üretiyoruz!
LOKASYONLARIMIZBizi Bulun
https://www.mindsnsolutions.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
BİZE ULAŞINSosyal Medyada Biz
Bizi tüm platformlarda takip edebilir ve bize soru sorabilirsiniz.
İLETİŞİMBize Ulaşın
Sizi ofisimizde misafir etmekten ve çözüm sunmaktan mutluluk duyaruz.
LOKASYONLARIMIZBizi Bulun
https://www.mindsnsolutions.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
BİZE ULAŞINSosyal Medyada Biz
Bizi tüm platformlarda takip edebilir ve bize soru sorabilirsiniz.

© 2021- Mindsn Solutions | Orvedo Software Company |
BGA Partners

© 2021- mindsNsolutions | Orvedo Software Company |
BGA Partners