Ptesi - Cuma08.00 - 18.00
OfisEğitim Mah. Ahsen Çıkmazı Sadıkoğlu İş Merkezi

Müzikte Huzur Var

Eylül 25, 2021by admin

Şehir insanları günlük sorumluluklarını yerine getirmek için oradan oraya koşuşturur; iş, trafik, zamanı verimli kullanma gibi stres faktörlerine maruz kalırlar. Böyle bir ortamda sakin ve huzurlu kalabilmek, verimli bir şekilde üretebilmek için bazı yardımcı etkenlere ihtiyaç duyarlar. Kuşkusuz bu yardımcı elemanlardan biri de insan psikolojisine büyük etkileri olan müziktir. Müzik, insanları birkaç dakikada etkisi altına almayı başararak onları farklı dünyalara götürebilir. Böylelikle bireyler şehir hayatının onları tektipleştiren etkisinden uzaklaşarak kendi zevklerini ve duygularını yeniden canlandırabilir, içsel huzura erişebilirler.

Müziğin iyileştirici gücü yapılan pek çok araştırmayla kanıtlandı. Müziğin gizemli yapısı sebebiyle neden ve sonuçlarına ulaşmak zor olsa da, müzik dinlerken beyne daha fazla kan ve oksijen gittiği bir gerçek. Müzik ayrıca huzur deposu olan endorfin hormonunun daha fazla salgılanmasını sağlıyor.

Sufi Inayat Khan’ın da dediği gibi “Müzik bizde güzel duygular uyandırmasının yanı sıra ruha hayat veren sihirli bir dokunuşa da sahiptir… Çünkü müziğin ritmi, kalp atışlarını düzenleyerek kişinin bedensel, ruhsal ve zihinsel açıdan sağlığa kavuşmasını sağlar.”*

Günlük endişelerin siz farkına varmadan zirveye tırmandığı anlarda, sizi streslendiren her ne yapıyorsanız bırakıp kulaklığınıza sarılın. Müzik çalarınızda, sakinleşmenizi sağlayacak müzik önerilerimizi açın ve gözlerinizi kapatıp anın tadını çıkarın. Emin olun, birkaç dakika içinde şehir hayatının geçici streslerinde bocalamayı bırakıp güne daha mutlu bir şekilde devam edeceksiniz. İşte, Mindlab International’ın yaptığı araştırmaya göre stres seviyesini azalttığı kanıtlanan 10 eser…

 

1. Marconi Union – Weightless
Marconi Union, stresi azaltacak bir şarkı yapma amacıyla yola çıktı ve bunun için terapistlerle çalıştı. Ortaya, stresi yüzde 65 oranında azalttığı tespit edilen bu şarkı çıktı.

 

2. Airstream – Electra
Harvard Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre de dünya üzerinde en rahatlatıcı müziklerden biri seçildi. Kulaklığınızı takın ve bu şarkıyı siz de test edin.

 

3. DJ Shah – Mellomaniac (Chillout Mix)
Alman elektronik müzik yapımcısı DJ Shah’ın 2005 yılında yaptığı bu şarkının stresi azaltmakta büyük etkileri bulunuyor.

 

4. Enya – Watermark
İrlandalı müzisyen Enya’nın 1988 yılında çıkardığı albümden bir parça olan Watermark, albüme de kendi ismini verdi. Çıkar çıkmaz eleştirmenlerden pek çok pozitif yorum aldı ve Enya’nın dünyaca ünlü bir müzisyen olmasını sağladı.

 

5. Coldplay – Strawberry
2008 yılında piyasaya çıkan şarkının “En İyi Çıkış Yapan Klip” dalında MTV Video Müzik Ödülü adaylığı bulunuyor.

 

6. Barcelona – Please Don’t Go
Sözleriyle olduğu kadar melodisiyle de dinleyenleri etkileyen bu şarkı, indie rock grubu olan Barcelona’nın 2007 yılında çıkardığı “Absolutes” albümünden bir parça.

 

7. All Saints – Pure Shores
BRIT ödüllü All Saints müzik grubu, 1990’ların en başarılı İngiliz gruplarından. Never Ever, Black Coffee, I know Where It’s At gibi dünyaca bilinen şarkılara imza atan grup, Pure Shores şarkısıyla da ticari başarı elde etti.

 

8. Adele – Someone Like You
Bu şarkı, Adele’in 21 yaşındayken çıkardığı “21” albümünün en çok dinlenen parçası.
Birleşik Krallık’ta son on yılda en uzun süre 1 numarada kalan şarkı oldu.

 

9. Mozart – Canzonetta Sull’aria
Mozart’ın İtalyan stilinde bestelediği opera, 1994 yapımı Esaretin Bedeli adlı filmin de müzikleri arasında da yer alıyor.

 

10. Rue du Soleil – We Can Fly
Sakinleştirici müzikler yapan İspanyol müzik grubu Rue du Soleil’in bu eseri, stresi azalttığı kanıtlanan müzikler listesine girmeyi başarmış bir parça.

 

 

* Sufi Inayat KHAN, Müzik, İnsan ve Evren Arasındaki Köprü, Türkçesi: Kaan H. Ökten-Tuğrul Ökten, İstanbul, Arıtan Yayınevi, Eylül 1994, s.67,68)
İLETİŞİMBize Ulaşın
Ezber bozan danışmanlık çözümleriyle zihinlerini özgürleştiren projeler üretiyoruz!
LOKASYONLARIMIZBizi Bulun
https://www.mindsnsolutions.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
BİZE ULAŞINSosyal Medyada Biz
Bizi tüm platformlarda takip edebilir ve bize soru sorabilirsiniz.
İLETİŞİMBize Ulaşın
Sizi ofisimizde misafir etmekten ve çözüm sunmaktan mutluluk duyaruz.
LOKASYONLARIMIZBizi Bulun
https://www.mindsnsolutions.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
BİZE ULAŞINSosyal Medyada Biz
Bizi tüm platformlarda takip edebilir ve bize soru sorabilirsiniz.

© 2021- Mindsn Solutions | Orvedo Software Company |
BGA Partners

© 2021- mindsNsolutions | Orvedo Software Company |
BGA Partners