Ptesi - Cuma08.00 - 18.00
OfisEğitim Mah. Ahsen Çıkmazı Sadıkoğlu İş Merkezi

Pazarlama İletişimi Nedir?

Ekim 29, 2021by admin

 

Pazarlama iletişimi, yani İngilizcesiyle MARCOM, günümüzde giderek trend haline gelen bir konu. Markanın hedef kitlesiyle kurduğu iletişime zemin oluşturan pazarlama iletişimi; markanın bilinirliği, imajı ve konumlanması noktasında önemli etkilere sahip. Günümüzde markaların müşterilerine bir ürün ya da hizmetten çok daha fazlasını sunması bekleniyor ve pazarlama iletişiminin kritik önemi de tam da burada ortaya çıkıyor.

Peki pazarlama iletişimi neleri kapsıyor? Reklamdan ambalaj dizaynına, direkt pazarlamadan markalaşmaya, dijital ve basılı materyallerden İK etkinliklerine, sponsorluk çalışmalarından satış sunumlarına kadar pek çok konsepte, çatı bir terim olarak pazarlama iletişimi deniliyor.

Şirketler, markalarının hedef kitlenin zihnindeki konumunu pazarlama iletişimi sayesinde farklılaştırabiliyor. Bunun yanı sıra markanın üstlendiği misyonu etkili bir biçimde müşterilere aktarmanın yolu da pazarlama iletişiminden geçiyor.

Örneğin bir giyim markası organik pamukla üretmekte olduğu bir seriyi hedef kitlesine duyurma işini pazarlama iletişimi sayesinde başarıyor. Bu bağlamda televizyonda yayınlanan reklamlardan Instagram postlarına, tekstil alanında çıkan yayınlarda yer almaktan satış noktalarında oluşturulan estetik dile kadar pek çok alan bütünlüklü olarak pazarlama iletişimiyle dizayn ediliyor.

Yine bir şirketin sektördeki başarıları, aldığı ödüller ve Ar-Ge çalışmalarının sonuçları da pazarlama iletişimi sayesinde hedef kitleye ulaşıyor. Kısacası tüzel bir kişilik olan markanın kendini dış dünyada ortaya koyduğu her aktivite pazarlama iletişiminin kapsamına giriyor.

Pazarlama iletişimi sayesinde müşterilerinin gözündeki konumunu belirleyen markalar, doğru bir pazarlama iletişimi süreci yürütebilmeleri halinde başarılı ve karlı şirketler haline gelebiliyor.

 

KAYNAKÇA:

https://anlatsin.com/pazarlama-iletisimi-marketing-communications-nedir
https://learn.marsdd.com/article/what-is-marketing-communication-marcom/
İLETİŞİMBize Ulaşın
Ezber bozan danışmanlık çözümleriyle zihinlerini özgürleştiren projeler üretiyoruz!
LOKASYONLARIMIZBizi Bulun
https://www.mindsnsolutions.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
BİZE ULAŞINSosyal Medyada Biz
Bizi tüm platformlarda takip edebilir ve bize soru sorabilirsiniz.
İLETİŞİMBize Ulaşın
Sizi ofisimizde misafir etmekten ve çözüm sunmaktan mutluluk duyaruz.
LOKASYONLARIMIZBizi Bulun
https://www.mindsnsolutions.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
BİZE ULAŞINSosyal Medyada Biz
Bizi tüm platformlarda takip edebilir ve bize soru sorabilirsiniz.

© 2021- Mindsn Solutions | Orvedo Software Company |
BGA Partners

© 2021- mindsNsolutions | Orvedo Software Company |
BGA Partners