Ptesi - Cuma08.00 - 18.00
OfisEğitim Mah. Ahsen Çıkmazı Sadıkoğlu İş Merkezi

Başarılı Bir İnsan Kaynakları Çalışanı Olmak

Kasım 5, 2021by admin

 

İnsan kaynakları, şirketlerin vazgeçilmez departmanlarındandır. Kurum içindeki çalışanların performansları ile memnuniyetlerinin yanı sıra boş pozisyonlar için doğru adayların seçilmesinden sorumludur. Bir çalışanın şirketle ilişkisinin başladığı andan bittiği ana kadar tüm süreçte aktif rol alan insan kaynakları birimi, şirketlerin başarılarında büyük rol oynamaktadır. İşte bu sebeple, insan kaynakları departmanında çalışan kişilerin belirli özelliklere sahip olması onları başarılı çalışanlar yapmanın yanı sıra şirketin geleceği için de pek çok olumlu etki oluşturacaktır.

Peki, başarılı bir insan kaynakları (İK) çalışanında bulunması gereken özellikler nelerdir?

İşte birkaç ipucu;

Diğer çalışanlara karşı empati ve anlayış sahibi olmak

Çalışanların memnuniyeti ve performansından tutun da iş başvurusu yapan kişinin pozisyona dair birikim ve arzusuna kadar pek çok alanda gözlem yapması gereken İK çalışanları, her şeyden önce karşısındakini anlayabilmeli ve empati kurabilmelidir. Çalışanların güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olmak şirkete dair stratejilerin geliştirilmesinde önemli rol oynar. Buna ek olarak, İK çalışanının kendini karşısındakinin yerine koyabilmesi ve onun durumunu anlayabilmesi, sorun çözme yolunda İK departmanınca atılabilecek ilk ve en önemli adımdır.

 

Üstlendiği Rolün Farkında Olmak

Bir İK çalışanının odağında çalışanların katılımı, yetenek yönetimi, işbirlikçi bir kültür geliştirilmesi ve inovasyonu teşvik gibi konular bulunur. Bu odakların şirketin gelişmesi ve ilerlemesinde kritik rolleri bulunmaktadır. İşte bu sebeple İK departmanında başarısıyla farklılaşan çalışanlar ön plana çıkar ve parlarlar.

 

İşi Anlamak ve Organize Olmak

İşi tam olarak anlamak ve bu işin gerekliliklerini planlayarak iş tanımı yapmak İK çalışanlarının görev ve sorumlulukları arasında yer alır. Ayrıca İK çalışanlarının, diğer çalışanların ellerindeki işi tamamlayabilmeleri için ihtiyaç duyabilecekleri her türlü destek ve teşviki belirlemesi de gerekir. Tüm bunları belirleyen İK çalışanları, yapılacaklar konusundaorganizasyonel bir düzenlemeye gider ve sürecin sorunsuz gerçekleşmesini sağlar.

 

İletişim Bağlarını Güçlü Tutmak

İletişim yeteneği, İK çalışanlarında olması gereken önemli bir özelliktir. Departmanlar arası iletişimde aktif rol alan İK çalışanları, doğru bir iletişim dili kurmalı ve samimiyet seviyesini optimal düzeyde tutmalıdır. Bunun içinse açık bir iletişim olanağı oluşturmak; etik, cinsiyetçi olmayan, adil bir tutum ve dil kullanmak gereklidir.

Yukarıdaki maddelere dikkat eden İK çalışanlarının iş arkadaşlarından ayrışması ve kariyer basamaklarını tırmanması kaçınılmazdır. Başarılı İK çalışanları aynı zamanda başarılı şirketler demek olduğu için, İK çalışanlarının gelişimi ve donanımlarının yükseltilmesi kritiktirönem taşımaktadır.

KAYNAKÇA:

https://www.kariyer.net/ik-blog/fark-yaratan-bir-ik-profesyoneli-olmanin-6-basit-puf-noktasi/
https://blog.logo.com.tr/basarili-insan-kaynaklari-yonetimi-icin-5-ipucu/
İLETİŞİMBize Ulaşın
Ezber bozan danışmanlık çözümleriyle zihinlerini özgürleştiren projeler üretiyoruz!
LOKASYONLARIMIZBizi Bulun
https://www.mindsnsolutions.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
BİZE ULAŞINSosyal Medyada Biz
Bizi tüm platformlarda takip edebilir ve bize soru sorabilirsiniz.
İLETİŞİMBize Ulaşın
Sizi ofisimizde misafir etmekten ve çözüm sunmaktan mutluluk duyaruz.
LOKASYONLARIMIZBizi Bulun
https://www.mindsnsolutions.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
BİZE ULAŞINSosyal Medyada Biz
Bizi tüm platformlarda takip edebilir ve bize soru sorabilirsiniz.

© 2021- Mindsn Solutions | Orvedo Software Company |
BGA Partners

© 2021- mindsNsolutions | Orvedo Software Company |
BGA Partners